5% הנחה למזמינים מהאתר

ניהול נכסים: כל מה שצריך לדעת

דף הבית > בלוג > ניהול נכסים: כל מה שצריך לדעת
ניהול נכסים

הבעלות על נכס מסוים, בין אם לצרכי מגורים ובין אם לצרכי עסק, מביאה איתה לא מעט אתגרים ומצריכה לעיתים סיוע של חברה לניהול נכסים, ובייחוד כשזהו נכס לצרכי השקעה. חברה כזו, המציעה מגוון שירותים כדי להקל על האחריות והחששות הנלווים לבעלות על נדל"ן מכל סוג, היא הכתובת הנכונה להתמודד עם המורכבויות השונות, שצצות ועולות לאורך השנים. בין אם אתם משקיעים ותיקים ובין אם ברשותכם הנכס הראשון ואתם ממש בראשית הדרך, הבנת תפקידה של חברת ניהול נכסים הכרחית לצורך שמירה על הנכס שלכם, שוודאי יקר ערך. תוהים במה בדיוק מדובר ומהו תפקידה העיקרי של חברה כזו? המאמר שלפניכם יעזור לכם לקבל את כל התשובות.


מה זה ניהול נכסים?

ניהול נכסים הוא שירות מגוון מאוד, הכולל פיקוח, תפעול ותחזוקה של נדל"ן מטעם משקיעים ובעלי נכסים, בין אם הנדל"ן מושכר ובין אם הוא עומד ריק ופנוי לגמרי. חברות ניהול נכסים פועלות כמעין מתווך בין בעלי נכסים לשוכרים, כשיש כאלה, והן ממלאות תפקיד מרכזי בהבטחת שמירתו ותפקודו של נכס לצרכי מגורים או מסחר. הטיפול בנכס, על שלל היבטיו, עוזר להעלות את ערך הנכס או לכל הפחות – לשמור עליו, לצמצם בעיות פוטנציאליות ולספק לבעלי הנכס שקט נפשי.

תחומי האחריות של חברת ניהול נכסים

חברת ניהול נכסים מייעלת את תהליך התפעול והניהול לבעלי הנכסים ומבטיחה את שמירתו של הנכס לאורך שנים. תחומי אחריותה של חברה כזו הם מגוונים, והם כוללים היבטים שונים הקשורים לניהול הנכס, מאחזקה ועד להתנהלות מול הדיירים. הינה שלושת תחומי האחריות העיקריים שלה:

  • טיפול בתקלות בנכס הדורשות בעלי מקצוע – חברת ניהול נכסים אחראית על אחזקת הנכס, והיא זו הדואגת לטפל בתקלות המחייבות מומחיות מקצועית כמו למשל בוילות לחופשה שמה סיכוי לתקלות הוא גדול יותר. הטיפול כרוך בזיהוי ותיקון מיידי של בעיות כמו אינסטלציה, בעיות חשמל או כאלו הקשורות למבנה. בתיאום עם אנשי מקצוע, חברת הניהול מבטיחה שהתיקונים יתבצעו כהלכה, כדי למנוע נזקים נוספים ולשמור על הנכס בצורה הטובה ביותר. אחראיות זו עוזרת לשמור על שביעות רצון הדיירים ומאפשרת סביבת מגורים או עבודה נעימה יותר.
  • פרסום הנכס כדי למצוא שוכרים – תחום אחריות נוסף של חברת ניהול נכסים הוא שיווק ופרסום יעיל של הנכס כדי למשוך שוכרים פוטנציאליים. חברה כזו פועלת בדרכים שונות כדי להציג את התכונות הייחודיות של הנכס ומידת האטרקטיביות שלו, תוך פנייה לכל הפלטפורמות האפשרויות לשם שיווקו של הנכס. היכרותה של החברה עם מגמות השוק עוזרת בקביעת תעריפי שכירות תחרותיים ובמקסום ההחזר על ההשקעה של בעל הנכס.
  • התנהלות מול שוכרים – ההתנהלות מול השוכרים, הדיירים באותו הנכס, היא אחד מתחומי האחריות הבולטים של חברה לניהול נכסים. חברה כזו דואגת לטפל בפניות הדיירים ולפתור בעיות שונות כשהן צצות. זה יכול לבוא לידי ביטוי, בין היתר, בטיפול בגביית דמי שכירות וכל התשלומים הנלווים ועוד.

 

למי מתאים לשכור חברה לניהול נכסים?

ההחלטה אם לשכור את שירותיה של חברה לניהול נכסים תלויה לרוב בנסיבות, בהעדפות ובצרכים הספציפיים של בעלי הנכס. מי שמתגורר רחוק מהנכס שלו, מחזיק במספר נכסים ודירות להשקעה או פשוט מעדיף סיוע של מומחים בתחום, ימצא בחברת ניהול נכסים את המענה המתאים. נוסף לכך, גם אנשים מבוגרים שעברו לדיור מוגן עשויים להפיק תועלת מחברת ניהול נכסים, בייחוד כאשר הם מעוניינים להשכיר את דירותיהם הפנויות, לאחר שהם יצאו משם. במקרים כאלה, חברת ניהול נכסים יכולה להקל על האחריות של הפיקוח, על התקשורת וההתנהלות מול דיירים חדשים ואף מציאתם, על תחזוקת הנכס ומשימות אדמיניסטרטיביות שונות הקשורות לכך. לעומת זאת, בעלי נכסים שאוהבים להיות פעילים יותר, כאלה שיש להם מספיק זמן, כאלה שיודעים כיצד לבצע עבודות שונות בבית ובאופן כללי מעוניינים להיות מעורבים ובאינטראקציה עם הדיירים ששכרו את דירתם, לא יזדקקו לשירותיה של חברה כזו.

 

כמה משלמים לחברה לניהול נכסים?

עלות העסקת חברת ניהול נכסים מושפעת ממספר גורמים, כאשר הפרמטר העיקרי המשפיע על העלות הוא שכר הדירה שנגבה בפועל עבור הנכס. במרבית המקרים, דמי הניהול מתחילים ב-8% מדמי השכירות, מה שמבטיח תשלום מידתי והוגן עבור השירותים הניתנים. נוסף לכך, יש עמלת מינימום של 500 ש"ח לחודש לרוב, בתוספת מע"מ, כדי להבטיח לחברת הניהול פיצוי הולם. יש לציין, כי העמלות האלה חלות אך ורק כאשר הנכס מושכר, כלומר בעלי הנכס מחויבים לשלם עמלה זו רק כאשר הנכס שלהם מניב הכנסה מדמי שכירות. אולם, במקרים של ניהול נכסים פנויים שאינם מיועדים להשכרה, מבנה התשלומים הוא אחר והוא יכלול לרוב סכום חודשי קבוע, בהתאם לדרישותיו הספציפיות של הלקוח. התמחור מביא בחשבון פרמטרים חשובים כמו נכסים ריקים כדי למזער אובדן הכנסה לבעלי הנכסים ומקרים יוצאי דופן המצריכים התייחסות מיוחדים. השירותים לנכסים מושכרים ולנכסים ריקים כוללים בדיקות קבועות של הנכס, קשר עם ועדי בתים, איסוף דואר וטיפול בצרכי הנכס עצמו. קראו על אודות יאלהרנט כדי לקבל תובנות מדויקות יותר על העלויות.

 

מה לא באחריות חברת ניהול הנכסים?

בעוד שחברת ניהול נכסים אחראית על לא מעט משימות הקשורות לנכס, יש משימות מסוימות שלא יהיו באחריותה. למשל, עריכת החוזה בין בעלי הנכס לשוכרים. אף שהיא עשויה לסייע ביצירת חוזים סטנדרטיים, יש לזכור כי בגלל מגבלות משפטיות, נאסר עליה לערוך חוזים משפטיים לעסקאות נדל"ן שונות וכאן מדובר בתפקידו של עורך דין בלבד. יתר על כן, האחריות לדיווח לרשויות, כמו העירייה או לספקיות שירות שונות, חלה על הדיירים. אולם, על חברת ניהול הנכסים להבטיח כי אותם דיווחים בוצעו בצורה הנכונה ובמועד המתאים.

 

מהו ניהול נכס פנוי?

ניהול נכס ריק מתייחס לפיקוח ותחזוקה מקיפים של נכס שאינו מאוכלס כרגע או שאינו מיועד להשכרה בכלל. חברת ניהול עסקים מציעה לרוב גם שירות זה כדי לתת מענה במצבים כאלה, ומתוך מטרה להבטיח שהנכס מתוחזק כהלכה ומאובטח כאשר הוא אינו בשימוש. האחריות הכרוכה בניהול נכס פנוי עשויה לכלול בדיקת הרכוש שבנכס, אם יש כזה, טיפול בתחזוקה שלו ותיאום עם אנשי מקצוע כמו אינסטלטור או חשמלאי במקרה שנדרש תיקון כלשהו. בסופו של דבר, המטרה היא לשמר את מצב הנכס, למנוע החרפה של בעיות שונות ולהכינו לאכלוס או להשכרה עתידית, אם וכאשר.

 

לסיכום

ניהול נכסים הוא שירות מקיף שנועד לפטור את בעלי הנכסים מהאחריות היום-יומית הקשורה להשקעות הנדל"ן שלהם. בין מדובר בניהול נכסים להשכרה ובין פיקוח על נכסים ריקים, חברת ניהול הנכסים עוזרת לשמור על נכס שהוא רווחי. מטיפול בעניינים הקשורים לשוכרים, טיפול בנושאי תחזוקה ופרסום נכסים להשכרה כדי למצוא שוכרים מתאימים, ועד מתן שקט נפשי לבעלי נכסים, שירותים אלה מציעים מענה בעל חשיבות רבה לכל מי שגר רחוק מהנכס או לא רוצה להתעסק בניהול שלו. העלות של שירותי ניהול נכסים משתנה ומושפעת לרוב מגורמים כמו הכנסה מדמי שכירות, סוג הנכס ודרישותיו הנקודתיות והיא פרמטר חשוב שיש להביא בחשבון, כאשר שוקלים אפשרות של שימוש בשירות כזה. למידע נוסף, צרו קשר כדי לקבל את ההחלטה הנכונה וליהנות משירות שיעניק לכם מענה מדויק.

עדכונים אחרונים

ארוחות בוקר בתל אביב

ארוחות בוקר בתל אביב

בתל אביב יש הכול מהכול, וזה כולל גם ארוחות בוקר עשירות וטעימות. ברחבי העיר יש לא מעט מסעדות ובתי קפה המציעים מגוון נהדר של מנות